آنچه در این بخش می خوانید، مطالب ۴,۱۷۹ نفر از بیماران و بازدیدکنندگان میباشد

فرم درج مطلب

 1. بهار96

  سلام آقای دکتر شفیعی خانمی ۴۶ ساله هستم که مدت یک ساله متوجه دوعدد نودول که در سونوگرافی با نمای اکوی متوسط تا پایین به ابعاد ۲۳×۱۱و۲۶×۱۶میلیمتر ک نودول بزرگتر به خارج از تیرویید گسترش پیدا کرده .و حاشیه ها نسبتا واضح و دارای کانونهای ریز کلسیفیکاسیون و تعدادی ناحیه کسیستیک به حداکثر قطر ۵ میلیمتر می باشد .سه بار نمونه برداری با گاید سونوگرافی انجام دادم که نتیجه آخرین بار به صورت زیر گزارش شده است:
  Ultra sound-guidedFNA of thyroid tissue (left lobe)reveals moderately cellular smear containing clusters of follicular cells and heterogenous population of lymphocytes in colloid-bloody bachground,suggestive for benign goliter with lymphocytic infiltration.
  حالا آقای دکتر با توجه به اینکه من یک ساله با توصیه پزشک غدد در شهرمون کرمانشاه من قرص لووتیروکسین مصرف میکنم ولی تاثیری در اندازها ای ندولم تغییری ایجاد نشده خواستم نظر شما رو جویا بشم .اگه لازمه و صلاح میدونین تا حضورا جهت مشاوره خدمتتون برسم .ممنون میشم اگه کمکم کنید با توجه به اینکه من شغلم آموزشیه و تدریس میکنم ودرسال تحصیلی نمیتونم خدمتتون برسم .

 2. نگار

  ببخشید دکتردمن خیلی نگرانم .با توجه به منفرد بودن و کم کاری تیرویید چند ورصد احتمال بدخیم بودن هست

 3. شیدا

  با سلام.بنده ۳۱ سال سن دارم و حدود ۸ ماهه که برای مروکاری تیروییدم قرص مصرف می کنم.۴ ماه به ثورت روزانه ۳ عدد قرص متی مازول ۵ و ۴ ماه به صورت رورانه دو قرص متی مازول ۵ , روند ازمایشات هم به شرح زیر می باشد:
  T4=16.97……, 7.18…..,8.43…….,6.99
  T-uptake=0.66…..,0.99…..,1.01…….,1.09
  0.04….,0.04…..,Tsh=0.006…..,<0.004
  به نظر شما نتایفاقابل رضایت هست یا این که دائما باید تحت درمان بود تا سالیان؟ سپاسگزارم

 4. سیروس خاطری

  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر همسرم سال گذشته به کانسر پاپیلاری مبتلا شدند و عمل تیرویید کتومی در بیمارستان میلاد انجام شد.بعد از جراحی مقدار tg49 بود.دکتر غدد از این مساله تعجب کردند و فرمودند احتمال باقی ماندن بافت تیرویید وجود داره.بعد از ید درمانی اسکن انجام شد و در ان مقدار کمی بافت تیرویید در بستر تیرویید گزارش شد.اما مقدار tg بعد از گذشت سه ماه و مصرف قرص به ۲٫۲ رسید.دیروز برای اسکن و انجام ازمایش بعد از گذشت پنج ماه از ید درمانی اقدام شد.جواب ازمایش امروز اماده شد اما مقدار tg 43.9 anty tg 10و tsh 100گزارش شد.البته مدت یک ماه میباشد که برای اسکن دیگر قرص مصرف نشده است.در ازمایش اول که بعد از جراحی انجام شده بود با جراح مشورت کردیم اما ایشون خارج از کشور بودند و فرمودند از نظر ایشان باید بصورت دوره ای چکاب و اسکن شود و نیازی به جراحی دوباره نیست و همچنین بافت تیرویید حتی المقدور برداشته شده و اگر چیزی در اسکن گزارش شده به دلیل چسبندگی به تار صوتی امکان برداشتن سخت و احتمال اسیب به تارهای صوتی بوده است.
  از شما پزشک محترم خواهش میکنم ما را راهنمایی کنید.
  سن بیمار ۲۷ سال میباشد.
  صمیمانه سپاسگزارم

 5. نگار

  سلام دکتر ممنون از زحمات و وقتی که در اختیار بیماران قرار میدید
  مادر من بیش از ده سال هست که کم کاری تیرویید داره بعضی وقتا تیروییدش توی آزمایش های دوره ای به پرکاری میرفت و دوباره کم کار میشد الان توی سنوگرافی مشخص شده که یه ندول ۱۱ میلی متری میکس در قسمت پشتی لوب سمت چپ داره …
  سابقه ی کم کاری و پرکاری تیرویید و تیرویید ندولار خوش خیم در خانوادش هست
  آیا خطری هست و نیاز ب نمونه برداری هست؟
  یا فقط پیگیری با سونوگرافی ؟
  در ضمن پلیپ کوچک صفرا و همانژیوم کبد هم داره اینا ارتباطی ب مشکل تیروییدش نداره ؟ خطرساز نیستن؟ ممنون میشم پاسخ بدید

 6. جواد

  با سلام خدمت آقای دکتر شفیعی
  آقای دکتر سونوگرافی بنده …ابعاد راست ۴۰*۲۴*۲۰ و لوب چپ ۴۰*۱۸*۱۴ ..ابعاد مختصر بزرگتر از نرمال با اکوی غیر یکنواخت در لوب راست ضایعه هایپو کو با اجزای solid.cystic به قطر ۱۲mm و در ولی چپ یک ضایعه مشابه با قطر ۱۰mm میباشد نواحی هایپو اکوی ریز منتشر در هر دولوب مشهود است. لطفا سریعتر جواب بدین ممنون از کمکتون
  ۱

 7. مریم

  سلام آقای دکتر خواهش میکنم به سوال پایینیم جواب بدید خیلی برام حیاتیه که نظر شمارو بدونم.ممنون

 8. مینانژاد

  Specimen
  Nodule pf thyroid(FNA)
  Gross description
  Recived specimen consist of 8 unstained alchohol-fixed glass slides. Papanicolaou stain performed.
  Microscopic description
  Cytologic evaluation of smears from fine needle aspiration of so called noudule oof thyroid reveal modest amount of colloid and hypocellular background compodsed of singly dispersed and few small to medium sized clusters of follicular cell with normochromatic nuclei devoid of evident nuclear features, admixed with many hemosiderin laden and foamy macrophages and scattered blood cell elements.
  Diagnosis
  Nodule of thyroid, FNA, cytology:
  -negative for malignancy(in this FNA specimen).
  -suggestive of nodular goiter with cystic degeneration.
  -see the text, please.
  (سال۱۳۹۴)
  در بررسی سونوگرافس از تیروئید، لوب چپ تیروئید در ابعاد تقریبی۲۳*۱۳*۴۸ میلیمتر مشاهده گردید با این توضیح که در قسمت میانی خلفی آن تصویر ندول هیپواکوئیک کوچک با قطر ۶ میلیمتر مشاهده گردید. لوب راست تیروئید در ابعاد تقریبی ۲۷*۳۳*۵۳ میلیمتر مشاهده گردید با این توضیح که در نیمه تحتانی آن تصویر ندول نسبتاً بزرگ در ابعاد تقریبی ۲۵*۳۳*۳۹ میلیمتر مشاهده گردید که حاوی نواحی کیستیک با حداکثر قطر ۱۶ میلیمتر میباشد، ضمن اینکه افزایش فلوی عروقی در آن نیز دیده میشود که در مقایسه با سونوگرافی قبلی تغییر چندانی را نشان نمیدهد در صورت لزوم آنجام آزمایشهای پاراکلینیکی و بررسیهای تکمیلی توصیه میگردد.
  (سال۱۳۹۶)
  TSH….. ۱٫۰
  Free t3 …..۴٫۲
  Free T4……۱۱٫۸
  PTH Intact…..۶۰٫۲
  Calcium……..۹٫۱
  Prolactin…….۲۸٫۸{e}{PN}
  (1396)

 9. رستمی

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. امیدوارم حالتون خوب باشه. من رستمی هستم ار بیمارانتون. ۶ ماه به دلیل ندول سرد تیرویید نمونه برداری شدم و جواب ندول سرد خوش خیم بود . شما فرمودین میتونیم جراحی نکنیم و هر ۶ ماه یکبار نمونه برداری انجام بدیم. بعد از ۶ ماه نمونه برداری با گایدسونو داشتم که جوابش به شرح زیر بود دوست داشتم نظر شما رو بدونم و اگر نیاز به جراحی بود اقدام کنیم :
  specimen:
  FNA of left lobe of thyroid

  Clinical
  TIRADS 3

  Microscopic

  Adequate sample is received (6 smears
  some bland looking follicular cells forming small irregular clusters and individual cells.
  some foamy and hemosiderin laden macrophages.
  the background is formed by thin colloid.

  Diagnosis
  Benign, cystic nodular goiter.

  با احترام
  رستمی

 10. سلامی _تهران

  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر من حدود ۲ ماه پیش fna تیرویید انجام دادم که مشخص شد مبتلا به کانسر پاپیلاری هستم و حدود ۲۰ روز قبل تیروئیدکتومی انجام دادم. اما در حال حاضر در پاسخ پاتولوژی فولیکولار ادنوم گزارش شده;
  Macroscopic Description :
  Specimen received in 3 containers.
  1)Designated as thyroid right lobe consist of one piece creamy tissue measuring :3×2.5×1.5 cm 11gr in weight. In cut section 0.6 cm nodular lesion were seen.
  2) Designated as thyroid left lobe consist of one piece creamy tissue 1x1x0.6 cm & one gr in weight.
  SOS :3/3 E:50%
  3) Designated as cervical lymph node consist of piece creamy tissue measuring 0.4×0.2×0.2cm.
  SOS :1/1. E:50%
  Macroscopic Description :
  Serial section show below the diagnosis.
  Diagnosis :
  Thyroid right lobe, 2) left lobe &3) Cervical lymph node biopsies :
  1)Follicular adenoma
  2)Normal thyroid tissue
  3)Normal lymphoid tissue & one para thyroid tissue.
  سپاس از پاسخ و راهنماییتون.

 11. سمیه ج

  با سلام خدمت دکتر عزیز
  من حدود یکساله متوجه شدم لوب راست تیروییدم دو گره دارم. یکی حدود ۲ سانت که دارای میکروکلسیفیکاسیون هست و یکی هم زیر یک سانته. بعد از ۶ ماه دکتر fna داد چون توی سونو مجدد گفت که رسوب کلسیم توی نودل ۲ سانتی بیشتر شده. خوشبختانه خوش خیم بود ولی دکتر گفت که ۶ ماه بعد بیا با سونو مجدد
  آقای دکتر ممکنه این نودل خوش خیم بدخیم بشه؟ مجددا باید fna بشه؟

 12. اقایی

  با سلام. بعد از گذشت ۷ ماه و نبم از تیرویید کتومی و برداشتن یکی از پاراتیرویید ها‌ و تشخیص پاپیلاری. و انجام ید درمانی. اکنون که ۴ ماه و نیم از ید درمانی گذشته و دز قرص بر اساس تی اس اچ۰.۰۰۶ کم شده. پف و ورم صورت و همچنین درد و سفت شدن غدد بزاقی بناگوشی طبیعی است؟ایا عوارض ید درمانی و جراحی پس از این مدت بروز میکند؟

 13. فریماه تفته 26 ساله

  سلام وقتتون بخیر جناب دکتر ببخشید من حدود یک ماه پیش ازمایش خون برای چکاپ شامل ویتامین و تیروئید دادم عدد تی اسچم ۷٫۸ بود پرولاکتینم هم ۶۷٫۲بود گفتند به من پزشک عمومی که کم کاری تیرویید دارم و برام قرص لووتیروکسین تجویز کردن شنبه تا چهار شنبه نصف قرص البته قرص کابرلین برای پرولاکتینم دادن هر دوهفته یک بار پنج شنبه ها نصف قرص بعد از مصرف سه هفته مجدد به دکتر متخصص داخلی مراجعه کردم ایشون قرص کابرلین رو قطع کردند و گفتند نیازی نیست و مجددازمایش تیروییید برام نوشتن که در هفته سوم مصرف قرص ازمایش دوم رو انجام دادم نتایج به ترتیب زیر بود
  T4:13.4
  Tsh:4.6
  Anti tpo 54.9
  دکتر داخلی به من گفتند که قرص لووتیروکسین رو مصرفتو ادامه بده و پنج شنبه ها هم به چهار روز در هفته اضافه کن اقای دکتر من واقعا کم کاری تیروییید دارم؟
  یکی از همکاراتون گفتم تی اس اچ زیر ده نیاز به مصرف قرص نداره میشه راهنماییم کنید؟واقعا دارم اذیت میشم چون سردرد گرفتم و گلوم هم احساس فشار دارم که البته از قبل از اینکه ازمایش بوم این حالتا رو داشتم

 14. جلیلوند

  the left true vocal cord is immobile and fixed at para median position with incomplete approximation from the other cord.
  laryngeal area muscle tension durin phonation is observed.
  there is pachydermia on mucosa memebrane of posterior commissure maybe due to gerd.

  سلام وعرض ادب ادب آقای دکتر شفیعی
  جواب عکس برداری از حجنجره ام می باشد
  من فروردین ماه پیش دکتر پارسا جراحی آدنوم پاراتیروئید انجام دادم
  ولی بعد یک ماه صدام گرفته شد طبق مشورت شما پیش دکتر گوش و حلق و بینی رفتم و برام عکس از حنجره نوشت جوابش متن انگلیسی است که تایپ کردم
  آیا مشکل وجود دارد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 15. محمد

  سلام
  آقای دکتر شفیعی گل
  آقای دکتر من می خواستم از شهرستان بیام تهران و شما
  من را ویزیت کنید ‌‌ دکتر لطف می کنید من را راهنمایی کنید
  که چطور نوبت ویزیت بگیرم ممنون میشم
  با تشکر از شما دکتر عزیز و گرامی

 16. حمید ن

  سلام آقای دکتر
  با یاری خدا و آموزش و راهنمایی های مشفقانه جنابعالی در هر مقطی از تیرویید خودم نمونه برداری کردم با روحیه دادن شما کانسر هرتل سل تیروییدم را حراحی کردم با امیدواری دادن شما یددرمانی انجام دادم و پس از اسکن با ید رادیو اکتیو مشخص شد که کانسر تیروییدم به نقاط نزدیک یا دور دست ، دست اندازی نکرده است با این وجود آیا امکان عود مجدد آن وجو دارد ؟ با توجه به اینکه پزشکم گوارشم قبلا جهت تقویت سیستم ایمنی بدنم قرص ایموندسپورت و قرص های مولتی ویتامین خارجی تجویز کرده بودند آیا قادر به ادامه و مصرف این قرص ها می باشم یا باید با نظر پزشک متخصص غدد مصرف نمایم ؟

 17. زهرا

  سلام
  من یک و ماه ونیمپیش با درد شدید جلوی گردن به دکتر مراجعه کردم و سونو انجام دادم
  There are 2hypoechoic nodule in lt lobe of thyroid measuring about 7*4mm and 11*10mm,there is also a 3*3mm hypoechoic nodule in rt lobe of thyroid. Submandibular glands are normal appearing,no cervical lap is noted,the rest of study is unremarkable.
  دکتر برام اموکسی سیلین واسپرین تجویز کردن به مدت یک هفته اما الان دوباره درد شدیدی در ناحیه جلو گردن دارم لطفاً راهنماییم کنید.با تشکر

 18. مهناز 22ساله سنندج

  سلام خسته نباشید دکتر نظرتون رایج جواب fnaکه فرستادم لطف کنید بگید نیاز به جراحی هستش و آیا بدخیم یا خوش خیم ؟ممنون

 19. فریبا حسنى

  با سلام
  بنده خانمى ٢٨ ساله هستم.٣ماه پیش پس از ابتلا به یک سرما خوردگى، دچار درد در ناحیخ تیرویید و گردن شدم. سونوگرافی ٢ ندول را در لوب راست تیرویید نشان داد. دکتر غدد به من آزمایش نوشتند که همه هورمون هاى تیرویید(ظT4 و TSH( و تمچنین ESR نرمال بود. امرا درد برطرف نمیشد و گاهى زیاد میشد. ١ماه بعد به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نموده و گفتند تیروییدیت ویروسى میباشد که به بنده ٣ عدد بتامتازون و ۶ عدد جنتمایسین و به مدت ١هفته دیکلوفناک دادند که در این مدت کاملا بهبود یافت. بنده حدود ۵روز پیش یک دوز واکسن گارداسیل زدم که از ان روز به بعد شدیدا و به حد زیادی درد شروع شد . دوباره متخصص غدد برایم اجذب ید ٢ و ٢۴ ساعته و نیز ازمایش تیرویید تجویز کردند که جذب ٢ ساعته ٩درصد و ٢۴ ساعتع ١٩ درصد بود و ازمایش ها نرمال بودند. که گفتند دردت به خاطر استرس است! و براین نمونه برداری نوشتند. اقای دکتر من دارم از ترس میمیرم چون ٢ماه دیگر عروسیم است. احتمال جراحی وجود دارد؟

 20. رضا ۳۳

  با سلام خدمت دکتر بزرگوار. پدرم ۶۳ ساله هست و نتیجه سونوگرافی از لوبهای تیروئیدشان به شرح زیر است:
  ابعاد لوب راست تیروئید ۱۳×۳۸ میلیمتر و لوب چپ تیروئید ۱۴×۳۷ میلیمتر اندازه گیری شد.
  اکوژنیسیته پارانشیم هر دو لوب تیروئید خشن بوده و ندولهای ریز متعدد ۲ تا ۳ میلیمتری بطور پراکنده در آنها دیده میشود.
  همچنین ندول هیپراکوئیک به ابعاد ۳/۶×۳/۸ میلیمتر در لوب راست تیروئید مشهود است.
  چند عدد لمف نود هیپواکوئیک کوچک غیراختصاصی در هر دو طرف گردن دیده میشود که بزرگترین آنها در سمت راست ابعادی در حدود ۵×۱۲ میلیمتر و در سمت چپ ۴×۱۲ میلیمتر میباشد.
  ممنون میشم بفرمائید چه مشکلی دارن؟

 21. مریم

  ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ در t ۱۱:۰۰ ب.ظ
  سلام آقای دکترخسته نباشیدمن همسرم سرطان پاپیلاری داشت و کل غده را در سمت راست گردنش برداشتن و اینک بعد ۱ سال گفتن لنفاوی های سمت چپش مشکل داره نتیجه سونو این است: دوغده لنفاوی به ابعاد ۱۳در ۸ میلیمتر و ۲۲ در ۷ میلیمتر در zone III سمت راست گردن دیده میشود. غده لنفاوی به ابعاد ۱۷ در ۴/۵ میلیمتر در zone III و دو غده لنفاوی به ابعاد ۱۶ در۶ میلیمتر و ۱۵ در ۷ میلیمتر در zone IV و غده لنفاوی به ابعاد ۳۶ در ۱۱ میلیمتر در zone IB سمت چپ گردن دیده میشود. غده لنفاوی فوق اتیپیک میباشند لذا FOLLOW UP ویا FNA از غده لنفاوی فوق بخصوص غدد لنفاوی ZONE III و ZONE IV چپ گردن توصیه میشود. دکتر گفت نمونه برداری از غده لنفاوی کنیم که نتیجش این بود: positive for malignancy (ptc) left. و reactive lymph node right. حالا آقای دکتر با توجه به نتیجه این آزمایشات بایدچه کار کنیم؟سمت راستی که عمل شده قبلا هم مشکل داره؟ با تشکر از شما

 22. مریم

  سلام آقای دکترخسته نباشیدمن همسرم سرطان پاپیلاری داشت و کل غده را در سمت راست گردنش برداشتن و اینک بعد ۱ سال گفتن لنفاوی های سمت چپش مشکل داره نتیجه سونو این است: دوغده لنفاوی به ابعاد ۱۳در ۸ میلیمتر و ۲۲ در ۷ میلیمتر در zone III سمت راست گردن دیده میشود. غده لنفاوی به ابعاد ۱۷ در ۴/۵ میلیمتر در zone III و دو غده لنفاوی به ابعاد ۱۶ در۶ میلیمتر و ۱۵ در ۷ میلیمتر در zone IV و غده لنفاوی به ابعاد ۳۶ در ۱۱ میلیمتر در zone IB سمت چپ گردن دیده میشود. غده لنفاوی فوق اتیپیک میباشند لذا FOLLOW UP ویا FNA از غده لنفاوی فوق بخصوص غدد لنفاوی ZONE III و ZONE IV slj چپ گردن توصیه میشود. دکتر گفت نمونه برداری از غده لنفاوی کنیم که نتیجش این بود: positive for malignancy (ptc) left. و reactive lymph node right. حالا آقای دکتر با توجه به نتیجه این آزمایشات بایدچه کار کنیم؟سمت راستی که عمل شده قبلا هم مشکل داره. با تشکر از شما

 23. مهناز 22ساله سنندج

  سلام خسته نباشید دکتر جواب سنو رو براتون فرستادم گفتید جراحی نمایید پس از نمونه برداری امروز نتیجه fnaاومد به شرح زیر:sMears are hyperventilate composed of some micro and macro follicles of thyroid follicular cells &few capillary sheets which peripheral parasailing the individual cells have crippled chromatin with few grooves and inclusion many foamy and hemispheric laden macrophages are present scan the amount of colloidal individual background is seen HiGHly SUSPICIOUS For papillary THYROID CARCINOMA

 24. مهناز

  سلام وتشکر. من جراحی تیرویید انجام دادم و کل تیروییدم برداشته شده ید درمانی ۱۵۰ میلی کور هم انجام دادم و جواب اسکن بعد از آن هم خوب بود و مشکلی نیست. الان مشکلی هست که نگرانم کرده آن هم این که احساس می کنم برجستگی در شکل ظاهری گلویم ایجاد شده که حالت سفتی دارد ومثل کسانی که تیروییدشان بزرگ می شود. البته الان چند روزی است چنین شکلی گلویم پیدا کرده. سوال من این است که با وجود نداشتن غده تیرویید این برجستگی چه دلیلی می تواند داشته باشد؟ با سپاس

 25. نرگس

  سلام و عرض ادب
  سوالی داشتم ایا تیروید برامدگی داشته باید جراحی بشه؟
  واسه من سمت راست تیرویدم ورم کرد دکتر گفت باز شده من منظورشون رو متوجه نشدم

 26. فاطمه

  سلام‌ اقای دکتر من نودول تیرویید داشتم و مدت یک ماهه بدستان توانمند شما عمل شدم و عمل عالی بود و عارضه ای نداشتم فقط به مدت ۳ روز ه که به درد و ضعف عضلات پا دچار شدم . لطفا راهنمایی بفرمایید . سپاسگذارم

 27. عاطفه

  دکتر لطف میکنید نگاه کنید جواب رو و بفرمایید از کدام نوع هست از نوع پاپیلاری یا انا پلاستیک دکتر خواهش میکنم جواب بدید

 28. عاطفه

  سلام دکتر
  Microscopic
  Adequate sample is received (12 smears
  Some pleomorphic large cells with hyperchromatic nuclei forming small irregular
  Some foamy macrophages are seen
  The background is formed by colooid with rather dirty areas.
  DIAGNOsis
  Positive for malignant cells ,consistent with thyroid carcinoma.
  Acoording to morphology of clusters that could be anaplastic carcinoma in a background of papillary carcinoma

 29. مریم

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.حدودأ دو سال و نیم قبل رفتم سونو ندول یک سانتی تشخیص داده شد ولی دیگه پیگیری نکردم .ماه قبل به علت درد گردن و احساس توده در گلو سونو انجام دادم ک ندول ۱۲*۱۴و در طرف دیگه ندول۷*۶تشخیص داده شد.ازمایش تیروییدم هم نرمال بود.میخواستم بدونم رشد ندول تو این مدت میتونی بعلت سرطانی بودنش باشه؟

 30. بهار96

  سلام آقای دکتر شفیعی ضمن خسته نباشید من لوبچپ تیروییدم ۱ ساله دارای دو عدد نودوله که برای بهبودش دکتر متخصص غدد برای من لووتیروکسین تجویز کردن ولی بعداز یه سال دوباره سونو دادم و اندازه هاشون تغییر نکرده .آقای دکتر من مایلم جهت جراحی با شما مشاوره کنم ولی از کرمانشاه هستم چکار کنم برای نوبت دهی برام سخته تا تهران بیام ولی نوبت ویزیت نداشته باشم چون منشی شما زنگ زدم گفتن نوبت قبلی نمیدن .ممنون میشم آقای دکتر راهنمایی بفرمایید .

 31. مریم

  سلام اقای دکتر من خانم ۲۶ ساله هستم ک با توده گردن نزد پزشک رفتم و گفتند کاروتید بادی هستش ولی چون بزرگ شده عمل نکردن و رادیو تراپی را تجویز کردن الان دوره درمانم تموم شده ایا این بیماری با رادیو تراپی کنترل میضود یا نه؟

 32. مهدیه

  سلام ،جواب آزمایش fna برای برسی ندول تیروئید به این صورت هست، میخواستم نظرتون رو درباره نتیجه بدونم
  سن:۵۱ جنسیت : خانم
  clinical data:1-right thyroid nodule ,17mm
  2-left thyroid nodule ,24mm
  specimen:fna of thyroid
  macroscopy:1-2alcohol fixed and 2 air dried smear slides
  2-alcohol fixed and 2 air dried smear slides
  microscopy:1-coloid , folicular cells formong variable sized follicless and some lymphocytes.
  2-some colloid and some foamy macrophages
  diagnosis:1-benign.
  -compatible with benign follicular nodule
  2-nondiagnostic

 33. مهر

  سلام اقای دکتر
  سوالی داشتم از خدمتتون
  سونو تیروئید انجام دادم جوابش به این صورت بود:
  لوب راست و چپ با اکوی پارانشیمال هتروژن
  هر دو لوب تیروئید با ندول های ریز متعدد به نفع گواتر مولتی ندولار
  ضخامت ایسم برابر ۵میلیمتر
  جواب ازمایشم نرمال بود
  میخوام بدونم خطری دارد؟
  لطفا راهنماییم کنید

 34. مهناز 22ساله سنندج

  سلام آقای دکتر من یه ماهه متوجه برامدگی زیر گردن شدم رفتم دکتر سنو گرافی تیروئید نوشتن جواب سنو به شرح زیر است :توده هایپو اکوی هتروژن با مارژین لوبوله حاوی کانونهای میکروکیستیک و میکروکلسیفیه متعدد به اندازه ۲۵م م در لوپ راست دیده شد و سه ادنو پاتی بیضی شکل به اندازه ۱۱mms,16mms,20mmو ضخامت کورتکس ۵میلی قدام به شیت کاروتید راست دیده شدFNaهم انجام دادم ولی هنوز هم جواب نیومده خیلی نگرانم ازمایش خون تیرویید هم نرماله ولی کاهش وزن و ضعف و خستگی زیادی دارم
  لطفا راهنمایی بکنید نیاز به جراحی هست؟

 35. سمیرا

  سلام دکتر همسر من دقیقا دوسال قبل جراحی پاراتیرویید انجام داد , آدنوم منفرد داشت, حالا خواهرشم پرکاری پاراتیرویید گرفته , وقتی همسرممن آزمایش داد معلوم شد دوباره کلسیمش چهارده شده , دو هفته بود در بیمارستان طالقانی بستری بودن خالا برای هفته بعد اواخر تیر ماه دوباره وقت جراحی دادن
  لی گفتن اول همسرم جراحی بشه بعداز اومدن ج پاتولوژی خواهرش عمل بشه , حال همسرم تو این دو سال خوب بود ,
  راستی خواهر دیگشم کلسیمش بالاست
  مشکل میتونه جدیی باشه؟

 36. موسوی

  با سلام همسرم سابقه مصرف قرص کم کاری تیرویید را دارد ولی دوماه پیش میزان ths نرمال شد و مصرف قرص قطع شد حالا ازمایشاتش به شرح ذیل است
  Test result unit reference interval
  60-120 T4 11.4 nmol/l
  25-38 T3 up 18 ug/l
  0.9-2.3 T3 4.01 nmol/l
  0.30-5 Ths >60 uiu/ml
  Anti tpo 268 iu/ml <40
  ممنون میشم نظرتان را بفرمایید
  در ضمن کلسترول هم شده ۲۸۰ و ال دی ال هم ۲۲۴ که قبلا سابقه نداشته
  ورم صورت و احساس خستگی هم دارن که یحتمل عوارض کم کاری تیروئید است.
  تشکر

 37. بیژن

  سلام اقای دکتر سلام خسته نباشید بنده از پرسنل ارتش هستم و سالها در رادار خدمت کردم و دردوران خدمتم دررادار گاهی در ناحیه سروگردن احساس گرما میکردم تا اینکه به بیماری پرکاری تیرویید و بیرون زدگی چشم مبتلا شدم دراون سالها نمیدونستم که ممکنه از تاثیر امواج و اشعه مخرب رادارمریض شده باشم ولی الان با خوندن مقالاتی در سایتهای خارجی و چه ایرانی و خواندن مقاله های پژوهشی که روی تاثیر امواج الکترومغناطیسی روی کل بدن به خصوص هورمونهای غده تیرویید تحقیق شده متوجه شدم که تاثیر امواج رادار روی غدد بدن میتونه باعث بیماری بشه و امواج بر بافتهای بدون رگ مثل چشم تاثیر داره میخواستم من و راهنمایی کنید من چه طوری میتونم یه تاییدیه از یه پزشک بگیرم که بخاطر اشعه رادار بیمار شدم بنده تمامی مدارک پزشکی مثل ازمایش خون و سی تی اسکن چشم و فشار چشم مربوط به سالهای خدمت دررادار رو هم دارم ولی متاسفانه پزشکان غدد اطلاعات زیادی از اثار اشعه روی بدن ندارند من برای گرفتن حق اشعه به این تاییدیه نیاز دارم ایا شما میتوانید با توجه به معاینه بنده و دیدن مدارک بنده دراین خصوص نظر بدهید؟

 38. رضا

  سلام
  دکتر شفیعی خسته نباشید
  اقای دکتر با توجه به تجهیزات پیشرفته و جراح های ماهرتیرویید از
  جمله خود شما که همگی در تهران هستند جراحی تیرویید را
  در شهرستان و …به صلاح و مصلحت بیماری که نیاز به جراحی
  تیرویید داره می دانید یا خیر با توجه به عوارض زیادی که این
  جراحی داره خواهش می کنم راهنمایی فرمایید
  سلامت و موفق باشید

 39. حشمتیان

  سلام وقت بخیر . اقای دکتر خواهر من دو سال پیش عمل تیروئید کردن ولی متاسفانه نخ جراحی از گلوش بیرون میاد و از طرفی هم اسپاسم عضلات بهشون دست میده تقریبا هر روز و کمبود کلسیم شدید داره ایشون بیست و یک سال سن دارن . لطفا راهنمایی بفرمایید .

 40. دولابی

  سلام آقای دکتر شفیعی یا همکاران ایشان
  من از امریکا تماس میگیرم. مادر من ٧۴ ساله غده پاراتیروئید دارند چندین سال. ولی به علت تنگی نفس از جراحی خودداری کردند تا کنون. چون بیهوشی حاوی ریسک بوده.
  من دکتری برای ایشان در ایالت فلوریدا پیدا کردم به نام دکتر نؤمن Dr Norman, ایشان غده تیرویید را با minimally invasive surgery جراحی میکنند و در عرض ١٠-١۵ دقیقه غده paratyroid را هدف قرار داده و در میارند، ولی متاسفانه، د دو سه ماهه گذشته فشار خون مادر من همه اش بالا پایین شده و نتوانستیم او را با خیال راحت سوار هواپیما کنیم و از تهران به امریکا بیاریم. دکتر نرمن با تزریق مواد رادیو اکتیو به بدن، میداند که غده پرکار و بد ، مواد را در خود نگه میدارد بر خلاف سه غده دیگر.
  با یک دستگاه رادیو اکتیویته سنج که وقتی در معرض و نزدیکی مواد رادیو اکتیو قرار میگیرد، بیپ بیپ میکند یا سوت میکشند، مطمئن میشوند ان غده همان است که باز جلوی دستگاه رادیو اکتیو سنج قرار میدهد. که مطمئن بشود دستگاه سوت میکشند.
  بعد پوست را میبندد و بخیه میزند.
  شما در مواردی که مریض نمیتواند به مدت طولانی بیهوش بماند، چه راه حلی دارید،؟
  برای مادر من چه کاری میتوانی بکنید؟ أیا با بیهوشی موضعی میشوند کار کرد؟
  لطفا به من ایمیل بزنید، یا زنگ. من هم شماره برادرم را میدهم در ایران. الان که این ایمیل را میزنم، مادرم چون فشار خون ١٨ داشت و با قرص های فشار خون قابل کنترل نبود، در بیمارستان بخمن در سیسی سی یؤ بستری است.
  تلفن برادرم ٠٩١٢٣١٩٢٩۵۶ آقای حسن محمدی دولابی
  شماره من ٠٠١٧٧٣٢۵۵١٠٠۵
  ممنون و متشکر
  اعظم دولابی

 41. حجت خضری

  سلام اقای دکتر جواب سونوی تیروییدم اینگونه است ممنون میشم اگر بگیید چکار باید بکنم .
  ندول ایزواکو بقطر۳میل در لوب راست دیده میشود
  ندول هیپراکوبقطر۲۲ میل در لوب چپ نمایان است که حدود مشخص داشته و حاوی نواحی کیستیک است و کلسیفیکاسیون coarseدر ان دیده میشود
  دو ندول سولید_کیستیک بقطر۷و۱۰ میل در لوب چپ دیده میشود
  ندول ایزواکو بقطر۶میل درایسم نمایان است که حدود مشخص داشته و حاوی چند کیست ریز است
  ضمان جواب اسکن تیرویید هم بشرح زیر است
  Impression: .Multi-nodular goiter..Hypoactive and Iso-active nodules in both lobes.
  تشکر

 42. سجاد حیدری

  سلام دکتر خسته نباشید ,این سونوگرافی پدرم هست,ممنون میشم نظرتونو بگین
  در سونوگرافی به عمل آمده از تیرویید وزنجیره های لنفاوی گردن.
  .لوب چپ تیرویید با سایز ۹*۱۸*۵۳mm بزرگتر از حد نرمال واکوی پارانشیمال هتروژن دیده میشود .
  .لوب راست تیرویید با دیامتر ۴۰*۴۳*۶۳ mm بزرگتر از حد نرمال واکوی پارانشیمال هتروژن دیده میشود.
  .یک ندول هتروژن با جریان خون prominent به سایز ۴۰*۴۳*۵۳ mm در لوب راست تیرویید مشاهده میشود که با توجه به سایز و واسکولاریته ندول FNA توصیه میشود.
  یافته ای به نفع LAP پاتالوژیک در زنجیره های گردنی دیده نمیشود .با تشکر

 43. امیر کامیار

  با درود. مادرم ۷۹ سال دارد. در سونو گرافی از تیروئید سایز تیروئید مناسب اعلام شده اما ۲ ندول به این شرح در ۲ طرف دیده شده:
  hypochoic heterogeneous solid nodule measuring 24*23 mm ( in right lube) with echogenic calcification in anterior aspect, color doppler flow is also seen in it. also in left lube another nodule measuring 21*15 with significant peripheral and central hypervascularity .
  نظر جنابعالی چیست و چه باید بکنیم؟ ضمنا آزمایشاتt3, t4, tsh نرمال می‌باشد. با سپاس فراوان

 44. فاطمه

  با سلام و تشکر از پاسخگویی شما جناب دکتر
  خانمی ۳۷ ساله هستم که از سال ۹۲ و پس از زایمان کم کاری تیروئید دارم و یک قرص لووتیروکسین روزانه مصرف میکنم .دوبار سونوگرافی و نمونه برداری در سالهای ۹۲ و۹۵ انجام دادم .که تعدادی ندول در هردو لوب داشتم .که اندازه آنها بین ۵ تا ۱۰ میلی بود و نوع آنها آدمو ماتوز تشخیص داده شد . سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان تیروئید .کبد .رحم پستان در خانواده مادری دارم در آخرین سونو که هفته پیش انجام دادم تعداد ندولها بیشتر شده . اندازه ندولهای قبلی با دارو کوچک نشده و کلسیفیه شده اند در ضمن چند ندول در گردن با اندازه ۱۰ مبلی داشتم که نمای آن خوش خیم ذکر شده .به چند پزشک مراجعه کردم برخی نظرشان بر جراحی وبرخی بر ادامه دارودرمانی است البته مقدار هورمون tsh. از۳٫۱ دراخر سال ۹۴ به ۷/۷ در آزمایش اخیر رسیده .ممنون میشم نظرتان را بفرمائید

 45. سلین

  با سلام و خسته نباشید من خانمی ٢٩ ساله هستم تیرویید پرکار دارم جواب ازمایش هم رو لطف کنین ببینین نظر بدین ممنون میشم
  T4 55L
  T3 1.7
  Tsh 6.76H
  به نظرتون آزمایش ام نرمال شده؟ به جراحی نیازی نیس؟ با دارو رفع میشه؟

 46. سادات

  ۱۳۹۶/۰۳/۳۱ در t ۱:۰۲ ب.ظ
  Rt.lobe ap diameter:16mm(volume:5/4cc)that is containing
  Hypo echoic nodule 16*10mm with tiny calcification
  Rt.lobe is mildly enlarged
  (Lt.lobe ap diameter:14mm(volume:3/5
  Lt.lobe has normal size
  Both lobes have hererogeneous echoic pattern
  Thyroidal isthmus appears normal.
  Tsh :0.593
  F_t3:2/84
  F_t4:1/10
  دکتر جواب سونو وازمایشش.لازمه مطب شما بیاییم؟چون درد اذیتش میکنه.

 47. ولی بختوری

  من متوجه برجستگی درزیرگلویم شدم که بسیارهم سفت است
  به دستوردکترسونوگرافی سه بهدی بهد هم اسکن هسته ای وسپس بیوبسی کردم وازمایشات خون وتیرکئدهم انجام دادم بعدازجواب پاتولوژی دکترگفت شماندول سردتیروئددارید وبرای ۲ ماه بعدگفت بیبوبسیدوبارهک کنم
  من پرسیدم میشه جراحی کرد گفت اره مشکلی نیسن
  پیش جراح که رفتم گفت شمابایدبیوبسی با سونگرافی بایدانجام لدی که انجام خواهم داد
  ولی کلی گیج شدم نمیدانم چه بایدبکنم
  اصلاازبیماری خودم هیچ اطلاعی ندارم
  پزشکها کمی متعجبند که چرا این ندول اینقدرسفت وکم مایع است
  وعلت تجدید بیوبسی هم همین است
  میگویند مقدارسلولی که باید برای تشخیص کامل نیازبوده درعمل بیوبسی بدستنیامده
  ضمن خسته نباشید وخداقوت عاجزانه تقاضای راهنمایی دارم
  بسیارنگرانم
  تنتان نیازمند طبیب مباد
  وجودت ازرده گزند مباد
  موفقیتتان ارزوی قلبی حقیر است
  یاحق

 48. مینو آرمان

  با سلام خدمت شما.بنده ۲۵ ساله هستم حدود دو سال پیش با تشخیص بزرگی بیش ازحد تیرویید یک لوب تیروییدم با وجود خوش خیمی در پاتولوژی با نظر پزشک برداشته شد. اما بعد از جراحی جواب پاتولوژی بدخیم شد و سریعا لوب چپ هم جراحی شد. بنده قرص لووتیرکسین رو تا پنج ماه پیش به مقدار ۱٫۵ روزانه مصرف میکردم که با توجه به آزمایش (tsh 0.0005)پزشکم قرصم رو یک چهارم کم کردند. به خاطر تهوع شدید و مزمن که اصلا هم خوب نمیشه و چند ماهه که ادامه داره ازمایش دادم و این بار ۰٫۰۱۷ شده. تهوع,خستگی,ضعف عضلانی و عصبی بودن خیلی شدید و ناباروری میتونه به تیروییدم مربوط باشه? اصلا جواب آزمایشم نرمال هست آقای دکتر?

 49. نسیم

  سلام آقای دکتر. مادرم ۲ سال و نیم ازپوکی استخوان شدید و درد لگن رنج میبردن و متخصص ارتوپد فقط تراکم استخوان میگرفتن و داروی کلسیم.یک پزشک داخلی اسکن هسته هی و سی تی دستور دادند.و پس از انجام فهمیدیم سرطان پیشرفته است ک استخوان و ریه درگیر شده و هنوز منشأش مشخص نبود.پس از آزمایشات مختلف و نمونه گیری و سونو فهمیدن از تیروئیدِ. عمل برداشت تیروئید انجام شده و امروز ۲۰۰ میکروکوری یددرمانی انجام شد ولی مامانم خیلی سرفه میکنن و نفس تنگی دارن من نگرانم برای متاستاژ ریه اخه مامانم ۲۰ ساله اسم هم داشتن ولی تو این سه ماه اخیر ک موضوعو فهمیدیم آسمشون خوب بود و اسپری نمیزدن . آقای دکتر ید درمانی روی ریه تاثیر منفی داره ؟متشکرم اگر پاسخ دهید

 50. حامد

  باسلام وخسته نباشید ،جناب دکتر بنده فروردین ماه آزمایش دادم با وجود مصرف نصف قرص لووتیروکسین tsh 8.3 بود البته در دوران عید درست قرص مصرف نکردم دکتر معالج سونو نوشت و دوز دارو از نصف کرد یک جمعه ها یکی و نصف ،سونو هم مورد خاصی نبود برای شما هم زدم شما هم گفتید خوب است یک ماه و نیم بعد دو باره آزمایش دادم tsh شده بود ۰٫۱ و پر کار شده بود پزشکم عوض کردم دکتری که رفتم گفتن یک دفعه نمیتونم دوز کم کنم فقط جمعه هارو حذف کردن ،الان دو هفته است به این روال چند روزیه زیر گلوم به شدت درد میکنه احساس میکنم یه چیز داخل گلوم هست ،پیش دکتر گوش و حلق و بینی رفتم گفت ممکنه علایم پرکاری باشه الان من چه کنم خیلی اذیتم میکنه ،خواهش میکنم کمکم کنید

 51. فاطمه

  با سلام و تشکر از پاسخگویی شما جناب دکتر
  خانمی ۳۷ ساله هستم که از سال ۹۲ و پس از زایمان کم کاری تیروئید دارم و یک قرص لووتیروکسین روزانه مصرف میکنم .دوبار سونوگرافی و نمونه برداری در سالهای ۹۲ و۹۵ انجام دادم .که تعدادی ندول در هردو لوب داشتم .که اندازه آنها بین ۵ تا ۱۰ میلی بود و نوع آنها آدنو ماتوز تشخیص داده شد . سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان تیروئید .کبد .رحم پستان در خانواده مادری دارم در آخرین سونو گرفی که هفته پیش انجام دادم تعداد ندولها بیشتر شده . اندازه ندولهای قبلی با دارو کوچک نشده و کلسیفیه شده اند در ضمن ندول در گردن با اندازه ۱۰ مبلی داشتم که نمای آن خوش خیم ذکر شده .به چند پزشک مراجعه کردم برخی نظرشان بر جراحی وبرخی بر ادامه دارودرمانی است البته مقدار هورمون tsh. از۲٫۱ دراخر سال ۹۵به ۷ در آزمایش اخیر رسیده است.ممنون میشم نظرتان را بفرمائید.